top of page

O filmie

​

WƂodzimierz KowaƄko (1907-1968) od wczesnej mƂodoƛci ujawniaƂ szerokie zdolnoƛci artystyczne oraz umiejętnoƛci techniczne, które predestynowaƂy go do pracy przy filmach animowanych. PisaƂ scenariusze i rysowaƂ karykatury, które prezentowano w witrynach sklepowych. Jako uczeƄ gimnazjum w roku 1927 skonstruowaƂ aparat, na którym wyƛwietlaƂ filmy wykonane wƂasnoręcznie na taƛmie papierowej. Lata międzywojenne spędziƂ, podróĆŒując między Úląskiem, Krakowem i Warszawą, na poszukiwaniach producenta, który sfinansowaƂby jego pomysƂy na filmy rysunkowe oraz miejsca gdzie mogƂaby powstać pierwsza w Polsce wytwórnia filmów rysunkowych. Niestety Polski przemysƂ filmowy tego okresu zdecydowanie bardziej ceniƂ kreskówki amerykaƄskie – Walta Disneya czy Maksa Fleischera – niĆŒeli rodzimych twórców. KowaƄko, aby zarobić na wƂasne utrzymanie koncentrowaƂ się więc na realizacji filmów reklamowych, a projekty autorskie często musiaƂ przerywać.

​

Wraz z wybuchem II wojny ƛwiatowej KowaƄko uciekƂ z bombardowanej Warszawy kierując się na wschód. Tam zostaƂ aresztowany przez NKWD, podzielając w ten sposób los wielu tysięcy Polaków, którzy uciekając przed inwazją Niemców trafili w ręce drugiego okupanta. Następnie byƂ przewoĆŒony razem z innymi więĆșniami na platformach kolejowych oraz transportem samochodowym po leƛnych drogach w kierunku obwodu archangielskiego. Tam trafiƂ do kilku obozów pracy przymusowej GuƂag gdzie pracowaƂ przy budowie kolei. W trakcie kilkuletniej niewoli twórca szkicowaƂ na maƂych bibuƂkach do skręcania papierosów sceny ukazujące tuƂaczkę więĆșniów. UdaƂo mu się je przemycić, zaszyte starannie w typowym sowieckim buszƂacie, przez granicę ZSRR.

 

W roku 1941 na mocy „amnestii” KowaƄko zostaƂ zwolniony i wszedƂ w szeregi armii Andersa, gdzie zostaƂ przydzielony do OddziaƂu Kultury i Prasy przy Wydziale Propagandy i Oƛwiaty Polskich SiƂ Zbrojnych (PSZ). Tam realizowaƂ m.in. garnizonowe gazetki ƛcienne oraz scenografię i lalki do satyrycznej szopki politycznej w reĆŒyserii Tadeusza Wittlina. Największą sƂawę przyniosƂo mu jednak redagowanie humorystycznego czasopisma dla ĆŒoƂnierzy „Ɓazik”, w którym ukazywaƂ karykaturalne postaci wrogich dyktatorów, komentowaƂ aktualną sytuacje polityczną czy ĆŒartowaƂ sobie z garnizonowego ĆŒycia. Imponujący wydaje się równieĆŒ fakt, ĆŒe w 1945 roku – nadal podróĆŒując z Armią Andersa – twórca realizowaƂ krótkie propagandowe filmy animowane.

​

Po wojnie twórca nie powróciƂ do kraju, ale jak wielu andersowców udaƂ się na emigracje. W roku 1947 wypƂynąƂ razem ze swoją ĆŒoną Rosą z portu w Genui i udaƂ się do Buenos Aires a w roku przeprowadziƂ się do Rio De Janeiro gdzie ĆŒyƂ aĆŒ do ƛmierci.

mapa3

„KowaƄko” to animowana opowieƛć o wojennych losach jednego z najbardziej tajemniczych polskich animatorów. Twórcy filmu bazując na szczątkowych informacjach oraz autentycznych rysunkach WƂodzimierza KowaƄki podejmują próbę odtworzenia jego pobytu w radzieckich Ƃagrach, wędrówki wraz z armią Andersa oraz walki na froncie we WƂoszech. To opowieƛć o czƂowieku, który nie przestaje tworzyć pomimo ĆŒycia w nieludzkich warunkach na pograniczu ƛmierci. 

bottom of page